Mobilas, 5 bin araç üzerinde yaptığı araştırmaya göre 6.5 milyon adet ticari aracın hizmet verdiği Türkiye’de bu araçların yolcu beklerken veya yük indirirken rölantide tutulmasından doğan yıllık yakıt kaybı 6 milyar TL’ye ulaşıyor. Günde ortalama 35 dakika motoru durdurmadan bekleme yapan araçların yarattığı bu kayıp, toplam yakıt tüketiminin de yüzde 10'una denk geliyor. Mobilas Genel Müdürü Koray Alansatan, "Herhangi bir araç takip sisteminin kullanımı sonucu oluşan denetim sayesinde sağlanan yüzde 50 tasarruf ülkeye yıllık yaklaşık 3 milyar TL kazandırabilir" diyor.

Motoru durdurmak daha ucuz

Her gün 10 dakika rölantide çalıştırılan küçük bir binek arac yılda 100 litreden fazla yakıt tüketiyor. Uzun rölanti ise aracın bujilerine, silindirlerine ve egzos sistemine zarar veriyor. Ayrıca, rölantide çalıştırılan bir araç, saatte 50 kilometre hızla giden bir araca göre 20 kat daha fazla hava kirliliği yaratıyor. Bu bazı bilgi yanlışlarından da kaynaklanıyor. Örneğin 10 saniyeden fazla rölantide çalıştırma, aracın motorunu durdurup yeniden çalıştırmaktan çok daha fazla yakıt tüketiyor.

Zamandan kazandırır

Araçları 7 gün 24 saat sürekli takip ederek iş dışı seyahatleri engeller. İşe Başlama ve bitirme zamanlarını raporlar ve iş akışını optimize eder. Sürücülerle, nerede oldukları konusunda yapılan gereksiz telefon görüşmelerini ortadan kaldırır. Böylece iş gücünden önemli oranda tasarruf sağlar ve zaman kazandırır.

Yakıttan kazandırır

Araçların iş dışı kullanımının önüne geçerek; rölantide gereksiz yere çalışmalarını, Ani hızlanmaları, yavaşlamaları, savrulmaları ve hız yapılmasını control ederek kötü araç kullanımını engeller. Böylece yakıttan önemli oranda tasarruf sağlar.

Araç bakım ve kullanım maliyetlerini azaltır

Araçların kötü kullanımınıve iş dışı seyahatler nedeniyle gereksiz yere fazla km yapılmasını engellenmesinin yanı sıra; özel yazılımlar ile araçların bakım, servis, onarım gibi faaliyetlerini de takip eder. Böylece araçların yıpranma süresini uzatarak bakım ve kullanım maliyetlerinde tasarruf sağlar.

Kontrolü artırır

7 gün 24 saat takip ve detaylı raporlamalar sayesinde araçlar ve sürücüler üzerinde kontrolü ve denetimi artırır. Araçların çalınması veya kaybolması durumunda kolayca bulunmasını sağlar.

Trafik kurallarına uyulmasını ve güvenli sürüşü sağlar

Araçların kötü kullanılmasını ve hız yapılmasını engelleyerek trafik kurallarına uyulmasını sağlar. Olası kaza veya acil durumda alarm gönderir. Böylece kaza riskini düşürür, trafik cezalarını azaltır, acil durumda ise anında müdahale imkanı sağlar.